Мајката на убиецот од Младеновац: Плативме 1.000 евра затоа што удри полицаец

by Fokus

Б.Б., мајката на монструмот од Младеновац – Урош Блажиќ која на 4 мај 2023 година уби 9 лица и рани 12 во селата Дубона и Мало Орашје во Србија, на рочиштето изјавила дека нејзиниот син не е проблематичен. Таа додаде дека „морале да платат 1.000 евра бидејќи тој удрил полицаец“.

„Не знам зошто Урош ги уби тие луѓе! Никогаш не се пожали дека има некаков проблем, дека не озборуваат во село или слично. Кога ќе ни побараше пари, ќе му дадевмее, заработуваше, работеше земјоделство со нас. Плаќавме сметки, а му дававме и храна. Никогаш не сме имале проблеми со него“, рече таа на 20 јуни 2023 година на рочиштето во Вишото јавно обвинителство во Смедерево.

Обвинението Вишото јавно обвинителство Смедерево го поднесе против нејзиниот син, против сопругот Р.Б. која се товари дека му го дал оружјето со кое го извршил кривичното дело и нејзиниот брат Г.Г, како и братучедот каде по масакрот се појавил Урош.

Обвинението против Урош беше потврдено од Апелацискиот суд во Белград во понеделникот, а неговата мајка го опиша кобниот ден кога нејзиниот син се вооружи и уби 9 лица.

„Урош на тој 4 мај го помина целиот ден со нас бидејќи ја подготвувавме прославата на Ѓурѓовден. Се беше нормално. Со другите членови на семејството отиде во Горња Дубона да купи свињи и јагниња. Сите заедно ручавме, а по оброк Урош остана околу половина час. После тоа рече дека оди дома да се одмори малку и дека утре ќе дојде да ја испече свињата. Продолжив да ја подготвувам гозбата, но не се слушнав до крајот на денот. Некаде околу 23 часот, некој му се јави на мојот сопруг на телефон и му рече: „Твојот Урош уби двајца!“ Сопругот веднаш почна да плаче, а јас помислив дека мора да е некоја грешка. Тогаш почна агонијата. Набрзо дојде полиција, праша каде е Урош. Претресени ни се и двете куќи, пронајдено е оружје, но не знам кој точно. Сопругот имал дозвола за пушка и пиштол, а синовите за пиштоли. Продадовме три трактори за да платиме за адвокатот на Урош“, рекла мајката на убиецот.

Урош бил проблематичен и како малолетник. Неговата мајка изјавила дека морале да му платат казна додека тој возел мотор без дозвола како малолетник.

„Во една прилика како малолетник Урош управувал мотор без дозвола, полицијата му поставила барикада, но Урош сакал да побегне од нив, а потоа при неговото бегство го удрил полицаецот. Кривична постапка била спроведено против него, а на полицаецот му плативме отштета од 1.000 евра преку адвокат“, изјавила таа.

Поврзани новости