Лекари од Тајланд тврдат дека комбинација на лекови за грип и ХИВ можат да го излечат коронавирусот

by fokus 22:10
22:10

Тим на лекари од Тајланд соопшти дека користењето на комбинација на лекови за грип и вирусот ХИВ придонело за подобрување на состојбата кај заболените од новиот коронавирус.

Лекарите од една болница во Бангкок соопштија дека новиот третман придонел до значајно подобрување на здравствената состојба на неколку пациенти за 48 часа од давањето на првата доза.

Меѓу пациентите, како што наведоа лекарите од Тајланд, се нашла и една 70-годишна пациентка од кинескиот Вухан, која заболела од вирусот пред 10 дена.

- Advertising -

Поврзани новости