Лавров предупреди: Постои ризик да бидат вовлечени трети земји во војната

by Fokus 21:12
21:12

Постои опасност трети земји да бидат вовлечени во конфликтот во Украина, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

„Вакви ризици, се разбира, постојат. Тоа што режимот во Киев бара (ракетни фрлачи со повеќе цевки), и тоа без дискусија и наредбено кон неговите западни покровители…тоа, прво, ги надминува сите граници на пристојност, и второ, тоа е директната провокација за Западот да се вовлече во вооружени дејствија“, изјави Лавров пред новинарите на крајот од неговата посета на Ријад.

 

Поврзани новости