Кривични пријави за седуммина учесници на протестите во Ѓорче Петров

by Фокус

Министерството за внатрешни работи информираше дека поднело кривични пријави против седум малолетници поради сомнение за учество во топла која спречила службени лица да вршат дејства за време на протестите во скопската населба Ѓорче Петров пред повеќе од десетина дена, испровоцирано од убиството во населбата.

Како што соопштија од министерството, пријавените учествувале во топла која спречила полициски службеници да воспостават јавен ред и мир, а при тоа и повредиле десет полицајци.

Според МВР, тие се обиделе и да го пробијат поставениот полицискиот кордон, за што користеле и метални палки и камења, со цел да се уптатат кон центарот на градот.

Поврзани новости