Ковачевски: Нема никаков процес на асимилација или бугаризација

by Fokus 19:15
19:15

Ни треба опозиција што ќе се надмине себе си, опозиција што ќе зборува за тоа на кој начин побрзо ќе се одвиваат процесите кон ЕУ. Во моментов, треба да разговараме како да изгледаат преговарачките тимови и како да функционира Собранието. Сметам дека блокадите не треба да продолжат, особено што од септември не чека последниот дел од годината кој ќе биде исклучително тежок од аспект на економската криза, порача денеска премиерот Димитар Ковачевски.

Според Ковачевски, предвремени избори нема да има, ниту ќе има референдум. Пред нас е нов чекор во развојот на државата. Веќе имаме почнато процес на преговори и од тој процес нема назад. Треба што побрзо да го комплетираме скринингот и да ги завршиме обврските од вклучувањето на делови на народи кои живеат во земјава.

-Има време опозицијата да се убеди во исправноста на сегашните чекори на државата. Верувам дека со текот на времето и се поголем број граѓани, особено оние кои веруваат во европската идеа и во просепритетна држава, ќе се приклучат кон процесот на ЕУ. Единаесет години оваа земја беше држена во заложништво, 11 години некој креираше само споменици во центарот на Скопје, се обидуваше да не раскара со соседите и внатре, а гледавме и тензии на етничка основа. Тоа денес го нема. Верувам во капацитетот на нашиот народ, верувам дека имавме најбрзо интегрирање во НАТО. Сметам дека ќе имаме и најбрзо интегрирање во ЕУ. Постои Историска комисија и таа нема влијание од политичарите и одлучува со консензус. Во 2022 година, кога сме изградиле општество што е пример за мултикултура во Европа, успеавме да воспоставиме институции какви што нема во Европа, и некој да тврди и да манипулира дека некој ќе го асимилира… Никогаш не бил асимилиран народот во историјата и не го изгубил идентитетот, рече Ковачевски во интервју за тв Канал 5.

Поврзани новости