Контроверзниот Султан од Брунеи за 2 милијарди долари ќе ги купи хотелите на Субрата?

by Фокус 11:15
11:15

Контроверзниот Султан од Брунеи е најсериозниот кандидат да ги купи хотелите на Субрата Рој, јавуваат британските медиуми. Султанот на оваа островска земја во југоисточна Азија наводно понудил 2,2 милијарди долари за „Дрим“ и „Плаза“ во Њујорк и за „Гросвенор хаус“ во главниот град на Велика Британија.

Овој суров диктатор е познат по законите коишто ги донесе неговата земја и кои предвидуваат каменување до смрт за хомосексуалците и за прељубниците, поради што многу организации од САД и од Европа повикуваат да се бојкотираат неговите хотели низ целиот свет.

- Advertisements -

Индискиот суд минатата недела му даде 15 дена на Сурбата Рој да ги финализира продажбите преку кои треба да собере пари и да ја плати сумата која му ја побарува тамошната Комисија за хартии од вредност и да излезе од притвор.

Поврзани новости