Која е веројатноста Реал Мадрид да биде исфрлен од ЛШ?

by Fokus 11:30
11:30

Претседателот на Европската фудбалска асоцијација, Александар Чеферин не очекува откажување на натпреварот Реал – Челзи.

– Веројатноста Реал Мадрид да биде исфрлен од тековната Лига на шампиони поради создавањето на Суперлигата е мала. Во спротивно, ќе мора да им ги надоместиме загубите на телевизиите. Така натпреварот да не се одржи следната недела се мали. Но, во иднина, сè ќе биде малку поинаку, рече Чеферин.

- Advertisements -

Реал Мадрид ќе игра со Челзи во полуфиналето во Лигата на шампионите. Натпреварите се закажани за 27 април и 5 мај.

Претседателот на Реал Мадрид е еден од иницијаторите за формирањето на Суперлигата која својот почеток го најави на 19 април, а два дена подоцна го стопира проектот.

Поврзани новости