Кои се новите министри во владата на Груевски?

by Фокус 18:49
18:49

Горан Мицковски, кој работел како финансиски консултант во реномирани британски и австралиски банки, ќе биде министер за странски инвестиции, објави предмалку телевизијата Алфа.

Претходно, и други медиуми лицитираа со новите имиња во идната влада на премиерот Никола Груевски, при што како нов министер за одбрана беше посочен Емил Димитриев, а за земјоделие социјалистот Михаил Цветков.

- Advertisements -

Во врска со министерските новитети на ДУИ, се шпекулира дека можни министри се Беким Незири, односно Аднан Јашари, зависно од тоа дали партијата како замена за одбраната го добие ресорот труд и социјала, или, пак, образование.

Што се однесува до другите министерства, не се очекуваат промени, па на истите позиции ќе останат Зоран Ставревски, Владимир Пешевски, Никола Тодоров, Гордана Јанкуловска

Поврзани новости