Катица Јанева решена докрај да ги спроведе законите

by Фокус 20:02
20:02

Помошниците на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска на седницата на Советот на јавни обвинители  дадоа свечена изјава на новата должност, а Јанева нагласи дека од понеделник ќе почнат со работа.

-Не знаеме колкав е точниот број на предметите, бидејќи од понеделник ќе почнеме да им се обраќаме на институциите, согласно Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите. Има наплив од странки, и тоа не се предметите кои треба да ги преземеме од државните органи туку се нови. Се однесуваат на разни случаи, изјави Јанева.

- Advertisements -

На новинарско прашање дали ако се утврди вина за висока корупција и за организиран криминал кај функциониерите, Специјалното обвинителство ќе оди докрај и ќе бара да им се вратат на граѓаните, Јанева одговори дека апсолутно да.

Поврзани новости