Фали го Дојран, бањај се во Грција

 Летово во Дојран, капење и сончање само покрај базен Пишува: Вики Клинчарова Ако сте планирале летниот одмор годинава да го поминете покрај Дојранското Езеро, подгответе се...

Кој е Васил Евдокимов, директорот на фирмата што сака да го...

Компанијата Балкан Петролеум деновиве најави дека има намера да го купи македонскиот нафтен гигант Макпетрол. Интересно е што оваа компанија е основана на 28 мај...

Компанија основана пред десетина дена испрати понуда за купување на Макпетрол

Нафтениот гигант Макпетрол потврди дека до компанијата стигнала понуда за преземање од фирмата „Балкан петролеум“. Фирмата понудила да ги купи акциите на Макпетрол за цена...

Судот ги одби мерките за претпазливост за Груевски и Јанакиески

Основниот суд Скопје 1 предмалку соопшти дека не го прифаќа барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување на мерки за претпазливост за осмничените во...

СЈО побара притвор за Талески и Грујовски

Откако Иванов ја повлече аболицијата, Специјалното јавно обвинителство се врати на работа онаму кај што застана. Од СЈО денеска побараа притвор за битолскиот градоначалник Владимир...

Шарените потсетија: Имате уште 9 дена!

Демонстрантите на Шарената револуција вечерва со герила акција потсетија на својот ултиматум и на раскрсницата во близина на СЈО испишаа голема „деветка”, колку што...

Кире Лазаров: На терен немилосрден, дома емотивен!

Потекнува од Свети Николе. Во неговото семејство спортот е традиција. Роден е на 10 мај. Нумеролозите му предвидуваат успех и кариера на лидер. Спортската...

Почна процедурата за утврдување на уставноста на СЈО

По осум месеци од поднесувањето на иницијативата за уставноста на СЈО,  Уставниот  суд реши да се произјасни за предметот. Тој е веќе доделен кај судија...

Граѓаните пак ќе плаќаат по 250 денари за електронски здравствени картички,...

пишува: Ирена МУЛАЧКА Повеќе од два милиони граѓани треба од свој џеб да платат нови 250 денари за обновување на електронските здравствени картички од 2011...

Анализа: Зошто Иванов мора да замине, а Уставен да се изјасни...

Љубиша Арсиќ Што го прави Иванов зрел за заминување од функцијата? Тоа што при аболицијата го има прекршено Уставот и законите. А според правилата, ако...

Кочо Андоновски: Телеграмата со сочувство за Орландо од Заев е храбар...

Кочо Андоновски, програмски директор во ЛГБТ центарот за поддржка во Македонија, вели дека му симнува капа на лидерот на СДСМ, Зоран Заев затоа што...

ШАРЕНА (Р)ЕВОЛУЦИЈА  

Револуција е тежок збор за нашето поднебје. За револуција, простете, ама треба „мандало“! Ова што конкретно се случува во Македонија е еволуција на свеста. Агим...

2 400 евра казна за демонстрант на Шарената револуција

Активистот Жаре Стеваноски, еден од  најистакнатите борци на Шарената револуција во Прилеп е казнет со 2 400 евра за направен сообраќаен прекршок за време...

На кумот Ставре му изгоре ќесето!

Текстот е објавен на 21 ноември 2014 година во неделникот „Фокус“ во бројот 998 Ако Ставрески во 2006 година беше човекот задолжен за добрите вести...

Груевски: Лидерска средба ако претходно ја знам темата и планот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевки  порача дека ќе се врати на преговарачката маса, ако претходно се подготви терен за преговори. Експремиерот вели дека претходно...

Талески не се појави на распит кај Катица

Битолскиот градоначалник Владимир Талески денеска бил свикан на распит пред Специјалното јавно обвинителство, но не се појавил во предвиениот термин. Градоначалникот бил свикан на распит...

МИА: Кирил Миновски ќе биде нов министер за финансии

Откако Зоран Ставрески си поднесе оставка од позицијата во Владата, МИА јавува дека на позицијата нов министер за финансии, премиерот Димитриев ќе го предложи...

Три државни компании рекордери по неплатени даноци

Три држани компании имаат вкупно долг над 12 милиони евра за неплатени даноци, покажува новата листа на должници на УЈП. МРТВ должи околу 1,1 милион...

МВР истражува кој ги објавил снимките со гатачката

Министерството за внатрешни работи го гони лицето кое на Јутјуб постираше аудио снимки, во кои наводно се слуша разговор меѓу екс-премиерот Никола Груевски и...

Нова рунда преговори за нов датум за избори

Следната недела лидерската четворка се враќа на преговарачката маса во обид за спас на договорот од Пржино. Партиски извори брифираат дека датумот на изборите и...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ