Канада ќе ја држи затворена границата со САД најмалку до 21 октомври

by Fokus 08:21
08:21

Канадската федерална Влада ќе го продолжи затворањето на канадско-американската копнена граница за уште 30 дена, до 21 октомври, јави Си-Би-Ес Њуз.

Извор запознат со ситуацијата, кој разговарал со медиумот под услов да не бидат именувани, рече дека Канаѓаните треба да очекуваат границата да остане затворена подолго време.

- Advertising -

Тој додал дека федералната Влада чека да види докази дека пандемијата со Ковид-19 во САД се управува ефикасно пред Владата да размисли за отворање за несите патувања меѓу двете земји.

Границата е затворена со месеци за небитни патувања.

Поврзани новости