Кадиров: Чеченските борци помогнаа во апсењето на терористите кои ја нападнаа Москва

by fokus

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров објави дека членовите на баталјонот Ахмат учествувале во апсењето на терористите вклучени во терористичкиот напад на концертната сала во предградијата на Москва.

„Војниците на баталјонот Ахмат, стационирани во областа Брјанск, каде што ги штитат државните граници на Русија со Украина, заедно со Центарот за специјални намени на ФСБ, учествуваа во апсењето на четворица терористи кои се обидуваа да ја преминат руско-украинската граница“, напиша Кадиров на својот канал Телеграм.

Според него, за време на операцијата никој од безбедносните сили не бил повреден. Командантот на Западниот воен округ, генерал-полковник Евгениј Никифоров им се заблагодари на борците на Ахмат. Службениците на Центарот за специјални намени на ФСБ, исто така, изразија благодарност до шефот на Чеченската Република.

„Чеченските борци пристигнаа околу три часот по полноќ на координатите каде се трагаше по терористите и веднаш почнаа да ја чешлаат областа, заедно со ФСБ и борците на Ленинградскиот воен округ на руските вооружени сили“, додаде тој.

Поврзани новости