Јавна седница на Апелација за куќниот притвор на Талески

by fokus 14:26
14:26

Апелациониот суд денеска ќе одржи јавна седница во врска со жалбата на битолскиот градоначалник Владимир Талески за куќниот притвор  кој му беше определен од страна на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 Скопје, а кој беше побаран од Специјалното јавно обвинителство.

Во решението на Кривичниот совет пишуваше:

-Решението на судијата на претходна постапка од 13.6.2016 година по повод предлогот на СЈО за определување на мерка притвор за лицето В. Т. се преиначува и се определува мерка куќен притвор во траење од 30 дена сметано од неговото пронаоѓање и лишување од слобода, а поради постоење на причините предвидени во чл. 165 ст. 1 т. 1 , 2 и 3 од ЗКП. Истовремено, се забранува осомничениот В. Т. да го напушти своето живеалиште без дозвола од Судот, а доколку осомничениот не се придржува на забраната, против него ќе се определи мерка притвор.

Јавната седница е по барање на одбраната на првоосмничениот Талески, кој се товари за злоупотреба на 360.000 евра во случајот „Транспортер“.

Поврзани новости