Потпретседателката на невладината „Меѓународен сојуз“, Јасна Мандиќ вечерва со полициска придружба беше донесена во Кривичниот суд.

Таа е донесена на распит кај судија на претходна постапка како осомничена во новата истрага за „Рекет“ која беше отворена денеска. По распитот, ќе се знае дали ќе се прифати барањето на Обвинителството за одредување мерка притвор.

Неколку минути претходно во Судот пристигна и обвинителката Вилма Русковска.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.