Иванов не доби покана за НАТО

by fokus 10:13
10:13

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов најверојатно не е поканет да присуствува на доделувањето на поканата за членство во НАТО што треба да се одржи неделава во Брисел, објави Независен.

Шефот на државата, според најавите, ќе ја пропушти и свечената церемонија на која генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг, ќе му ја врачи и формално на премиерот Зоран Заев поканата за членство на Македонија во Северноатлантскиот совет.

- Advertisements -

Името на Иванов не се нашло во агендата на македонската делегација од „Илинденска“ што ги пакува куферите за Брисел.

Од Владата, Независен добвил одговор дека Иванов не е во таа делегација и дека поканите за присуство на самитот ги испраќаат од НАТО.

Поврзани новости