Иванов му честитал на Ердоган за резултатите од референдумот

by fokus 17:56
17:56

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитки до претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, по повод референдумот во Турција, јавува Anadolu Agency (AA).

Исто така, честитки до претседателот Ердоган упатија и премиерот на Албанија, Еди Рама, претседателот на Словенија, Борут Пахор и премиерот на Либан, Саад Харири.

Честитки до Ердоган стигнале и од Шеикот на Катар, Тамим бин Хамад Ал Тани, од палестинскиот претседател Махмуд Абас, од претседателот и премиерот на Пакистан, од потпретседателот на Ирак, претседателот на Џибути, како и од унгарскиот премиер Виктор Орбан и претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко.

Поврзани новости