ИФИМЕС: Апсењето и казната за Мијалков спречија мини-државен удар

by Фокус 23:49
23:49

Во Северна Македонија изминатите денови на сцена бил обид за мини државен удар за да се сруши Владата на Зоран Заев“, пишува ИФИМЕС (Меѓународен институт за блискоисточни и балкански студии), во анализата по повод пресудата од 12 години затвор за поранeшниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков во предметот Таргет Тврдина.

„Пропагандната машинерија на ВМРО-ДПМНЕ во последните три години тврди дека Зоран Заев и Сашо Мијалков се едно исто. Брзото апсење по бегството по изречената пресуда и драконската затворска казна за Мијалков ги побија тие тврдења. Треба да се напомене и дека на денот кога се официјализираше бегството на Мијалков, ВМРО-ДПМНЕ веќе имаше список на членови на новата влада и се надеваа на ново парламентарно мнозинство. Експресното апсење на Мијалков и долгогодишната затворска казна го осуетија обидот за мини државен удар и ја продолжија демократската влада на Зоран Заев до редовните парламентарни избори, кои ќе се одржат дури за три и пол години“, се вели во анализата.

- Advertisements -

Со членството во НАТО, стои во анализата, се заокружи македонската државност, бидејќи НАТО гарантира опстанок и територијален интегритет на модерната македонска држава.

„Со влезот во НАТО никој веќе не може да смета на Северна Македонија за своите големодржавни проекти. Демократските промени и постигнатите резултати во изминатите четири години покажаа дека промените се можни и остварливи и дека Северна Македонија, како и регионот Западен Балкан, имаат потенцијал кој тоа го овозможува. Со тоа е испратена силна порака и поттик до другите држави кои се наоѓаат во чекалната за ЕУ и НАТО“, наведува ИФИМЕС.

Од таму уште пишуваат дека промената на политичките, дипломатските и пошироките општествени парадигми во Северна Македонија започна кога лидерот на СДСМ Зоран Заев покрена низа демократски промени.

„Актуелната македонска владејачка политичка гарнитура успеа да спроведе мирна демократска смена на власта/режимот кој незаконски прислушуваше повеќе од 20 илјади граѓани и од земјата изнесе, според проценките, најмалку 5 милијарди евра. Интеграциската парадигма на Зоран Заев и силниот меѓународен ангажман доведоа до потпишување на Договорот за добрососедство со Бугарија, донесен е закон за унапредување на употребата на јазиците на другите етнички заедници, потпишан е и имплементиран Преспанскиот договор со Грција кој ја овозможи деблокадата на евроатлантските процеси“, се истакнува во анализата на ИФИМЕС.

Поврзани новости