И возачот на автобусот на „Дурмотурс“ пуштен да се брани од слобода

by fokus 14:57
14:57

И возачот на автобусот на „Дурмотурс“, Маноил Трифуновски и уште еден обвинет во случајот, раководител на станицата за технички преглед, се пуштени од притвор од Шутка на слобода, со понудена гаранција и на двајцата им се определени мерки на претпазливост.

Скопското обвинителство вложи жалба на Решението од Кривичниот совет на Основниот кривичен суд Скопје.

Обвинителството во поднесената жалба истакнува дека и натаму постои опасност од бегство на обвинетите како основ за притворска мерка и дека ниту една друга мерка не е доволна гаранција за обезбедување на нивното присуство во текот на кривичната постапка.

- Advertising -

Пред извесен период прво беше пуштен од притвор сопственикот на „Дурмотурс“, Дурмиш Белули. Во несреќата кај Ласкарци загинаа 16 лица.

Поврзани новости