И контрадемонстрантите од ГДОМ поканети на разговор со ЕУ

by Фокус 12:08
12:08

И граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) е покането од ЕУ на консултации за излез од кризата.

Ова го најави првиот извршен директор на невладината МЦМС, Александар Кржаловски во емисијата “360 степени” на Алсат ТВ.

- Advertisements -

Запрашан за тоа каде гледа улога за граѓанското општество во разврската на кризата тој рече дека инклузивноста ја разбира пошироко, исто како и Европската Унија.

– Денеска добив потврда дека и Европската Унија така ја разбира. На пример, поканите сме на консултации во кои е поканет и ГДОМ. За прв пат гледам дека на покана од ЕУ се поканети и контра-протестите. За мене тоа е чекор плус, бидејќи така сметам дека е преголема поларизацијата и треба и најголемите опонентите – и водачите на Шарената револуција, односно критичари на актуелната власт, и нејзините бранители да седнат и да разговараат еден со друг, цивилизирано и со аргументи, и да се види кој е излезниот пат – рече Кржаловски.