И БЕСА со свој кандидат за претседател на Собранието

by fokus 10:09
10:09

Освен Талат Џафери од ДУИ како кандидат за претседател на Собранието, и Движењето Беса одлучи да предложи свој кандидат, но се уште не излегуваат имиња. Од СДСМ најавија дека утре ќе го објават својот став за тоа дали ќе го поддржат кандидатот на ДУИ, кога и треба да се спроведе изборот за собранискиот спкер.

И раководството на Движењето Беса предложи свој кандидат за собраниски спикер. Според неофицијални информации на партијата станува збор за Африм Гаши или Фадил Зендели.

Претседателот на Собранието се изгласува со мнзинство, или со 61 глас од пратениците.

 

Поврзани новости