Група мигранти повторно се обиде нелегално да влезе во Македонија

by Фокус

Околу 300 мигранти денеска се обиделе да влезат во Македонија одејќи долж поставената ограда и барајќи алтернативен премин, но биле спречени од полицијата. Таа ги пресретнала и ги не им дозволила да влезат на македонска територија.

-Околу 300 до 400 мигранти денеска од грчка страна се обиделе да стигнат до крајот на оградата по граничната линија меѓу Македонија и Грција, потврди Министерството за внатрешни работи.

Според неофицијални информации, при судирот со мигрантите, полицијата испукала предупредувачки истрели во воздух и фрлила солзавец за да ги спречи да преминат на македонска територија.

Поврзани новости