Груевски преку Твитер им одговори на амбасадорите: Народот одлучува

by Фокус 09:44
09:44

Откако странските амбасадори го искритикуваат Груевски и ВМРО ДПМНЕ дека е неопходно да се заложат за да се спроведе договорот од Пржино, а со тоа државата да се врати на нормален колосек, тој им одговори преку Твитер. Напиша дека народот е тој кој одлучува за иднината.

Реакцијата на Груевски следува откако поголем број амбасадори, предводени од амриканскиот, британскиот и на други значајни држави јасно укажаа дека кочница во преговорите е партијата на власт. Со ваквата порака Груевки како да ја закопува секоја надеж за позитивен исход од преговорите.

- Advertisements -

Ако Груевски мисли само на изборите во април без да се спроведе договореното тогаш на избори ќе оди сам. Неверојатно е дека опозицијата ќе игра според неговите правила и ќе се појави на избори без да се исполнат обврските од договорот од Пржино.

Поврзани новости