Грција го обвинува Иванов за неинформираност

by Фокус 13:14
13:14

Грчкото министерство за надворешни работи со остра критика одговори на нападите и обвинувањата на претседателот Ѓорѓе Иванов дека грчката влада слабо соработува со македонската околу бегалската криза.

„Грчката влада не е надлежна дa му обезбедува потребни информации на претседателот на БЈРМ. Секако, не сноси одговорност што тој е неинформиран за состојбата во која се наоѓаат односите меѓу двете држави“, се наведува во соопштението до грчкото МНР.

- Advertisements -

Инаку, во вчерашното интервју во „Вима“ Иванов на повеќе наврати ја обвини Грција дека соработката со Македонија околу бегалската криза не е на задоволително ниво и проговори остро за начинот на кој Грција ги чува границите.

Поврзани новости