Германски весник го портретира Иванов како сервилен претседател без идеи и амбиции

by Фокус 14:56
14:56

Германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг го портретира македонскиот претседател Ѓорге Иванов како најнеревантен претседател во историјата на Македонија.

„Кога владејачката македонска конзервативна партија во 2009-та го номинираше, дотогаш во земјата малку познатиот, професор Иванов за кандидат за претседател, секој во Скопје знаеше кој стои зад него: премиерот Никола Груевски, кој како лидер на ВМРО беше најмоќниот човек во државата, сакаше сервилен претседател без сопствени политички идеи и амбиција – повеќе како уставна декорација. По седум години на власт може да се каже дека Иванов не го разочара Груевски“, пишува весникот.

Поврзани новости