Германија бара да не се спречува мирно решение на спорот за името

by Фокус 15:48
15:48

Германскиот државен министер за европски работи, Михаел Рот, повика на мирно решение без никакви пречки на спорот за името меѓу Македонија и Грција.

-Подготвени сме да дадеме секаква поддршка за решение на името. Ги повикуваме сите да не спречуваат изнаоѓање на мирно решение. Се работи за стабилност и мир во целиот регион и европската перспектива е најдобрата алатка за да нашите принципи бидат земени предвид. Надминувањето на спорот за името е многу важна точка, оптимист сум за следните денови – рече Рот.

- Advertisements -

Поврзани новости