Во јуни ќе биде познато дали ќе им се суди на обвинетите за 27 април

by fokus 15:37
15:37

наредниот месец Кривичниот суд ќе пресече дали обвинението за тероризам за 27 април ќе го прифати или отфрли. Откако во судот пристигнал и последниот приговор на обвинението од страна на одбраната, судијата има рок од осум дена да закаже седница за оценување на обвинителсниот акт. Доколку обвинителниот акт за „Крвавиот четврток“ биде оценет позитивно, тогаш набрзо ќе се закаже и термин за судење.

Меѓу обвинетите 30-на лица се и пратеници на ВМРО – ДПМНЕ, како и организаторите на протестите „За заедничка Македонија“. Сепак обвинителството засега не утврди кој е организатор или нарачател на упадот.

- Advertisements -

Поврзани новости