Фото: Димитриев не даде исказ во СЈО, бара увид во доказите

by fokus 12:10
12:10

Емил Димтриев, поранешниот технички премиер пред малку ги напушти просториите на Специјалното обвинителство.

Димитриев за медиумите кратко изјави дека во СЈО бил повикан во својство на осомничен и дека денеска не дал исказ, туку побарал увид во доказите по што дополнително ќе се произнесе пред обвинителите.

- Advertisements -

Тој беше повикан во СЈО да даде исказ како осомничен во случајот „Талир“, каде за финансирањето на ВМРО-ДПМНЕ се осомничени 14 лица за перење пари од кои 9 лица како директни извршители и 2 како помагачи.

Во овој случај е осомничен лидерот на партијата Никола Груевски и сите генерални секретари во партијата од 2009 до 2015 година, меѓу кои и Димитриев, Мартин Протуѓер и Кирил Божиновски. Осомничени се и директорите на центарот за комуникации, а оваа функција долги години ја имаше Илија Димовски, додека во 2015 година на ова место дојде Иво Котевски.

B.B.

Поврзани новости