Фото: Демонстрантите од пред Влада се упатија кон Кривичниот суд

by Фокус

Граѓанското здружение „Протестирам“ продолжува со протестите секоја вечер во 18 часот. Од таму додаваат дека оставките на министерската за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и шефот на тајната полиција Сашо Мијалков се победа на граѓаните и охрабрувачки знак дека нашето делување веќе носи позитивни промени.

Тие денеска протестот го започнаа традиционално од пред Влада, каде ги пречекаа кордон полицајци и се упатија кон Основниот суд Скопје 1. Граѓаните веќе десет дена по ред излегуваат на масовни протести, кои почнаа откако лидерот на СДСМ, Зоран Заев ја објави „бомбата“ за прикривањето на убиството на 21-годишниот Мартин Нешковски.

10275338_10206900123166764_1063335975545803389_o (1)

10608266_10206900120726703_9107381962257982474_o

10847157_10206900125246816_7728252691732137411_o (1)

10982115_10206900125806830_1997870220610426690_o

11157553_10206900115926583_1490760800979729137_o

 

11212120_10206900122726753_2592392145552670669_o (1)

11270216_10206900113926533_659769317790220130_o

 

 

Поврзани новости