Фон дер Лајен кон Заев: Ви честитам за напредокот, ве сакаме покрај нас!

by fokus 16:43
16:43

Претседателката на Европската комисија, Урсула Фон дер Лајен на денешната прес-конференција со премиерот Зоран Заев зборуваше со многу ентузијазам за напредокот на Македонија во изминатите неколку години.

„Ве сакаме покрај нас. ЕК и самата јас стоиме на тоа, вие постигнавте извонреден напредок и донесовте храбра одлука. Сакам да бидам јасна дека ЕУ сега треба да испорача. ЕУ и Северна Македонија веќе ги спојуваат силите. Треба да ја зацврстиме нашата економија која беше погодена. Тим Европа останува покрај вас. Ние дониравме 325 илјади дози вакцини и знам дека на почетокот тоа беше бавен процес, но испорачавме“, истакна Фон дер Лајен.

- Advertisements -

Поврзани новости