(ФОТО) Заев и посака добредојде на Фон дер Лајен

by fokus 16:26
16:26

Првиот човек на Владата на Македонија, Зоран Заев денеска ја пречека претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен.

Како што напиша тој на социјалните мрежи, оваа посета е уште едно охрабрување и признание за нашите исполнети задачи на тој пат.

- Advertisements -

„Искажавме заедничко очекување дека на претстојниот Самит за Западен Балкан во Словенија ќе има придвижување во однос на проширувањето на ЕУ, како нејзина стратешка цел, а со тоа и одржување на првата Меѓувладина конференција до крајот на оваа година.

Во меѓувреме остануваме партнери и сојузници во справувањето со пандемијата, во спроведувањето на политиките за регионална соработка и европеизација на земјите од Западен Балкан со најавената силна поддршка од Европската Комисија“, истакна Заев.

 

Поврзани новости