Филипче останува на проценката дека пикот ќе биде на крајот на април со 2.000 заболени

by Фокус 22:39
22:39

Засега остануваме на проценките дека пикот на здравствената криза во очекуваме на крајот на април со 2.000 инфицирани лица од Ковид 19, рече министерот за здравство Венко Филипче во 360 Степени на Алсат.

-Овие калкулации зависат од почитување на препораките, од почитување на мерката за самоизолација на потенцијалните заразени, но зависи и од бројката на асимптоматски пациенти – рече Филипче.

- Advertisements -

Тој порача дека искуството говори оти само онаму каде постои голема дисциплина здравствениот систем може да одговори на овој предизвик.

Поврзани новости