Ердоган: Ветувам дека ќе бидам лидер на сите граѓани на Турција

by fokus 20:47
20:47

Ветувам дека ќе бидам достоен лидер на сите граѓани на Турција, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на церемонијата на неговата инаугурација за новиот претседателски мандат што се одржа на плоштадот пред претседателската палата  „Бештепе“ во Анкара.

– Ќе се трудам да бидам достоен на довербата на 81-милионската нација, вклучително и на оние Турци кои не гласаа за мене. Денеска го означуваме почетокот на една нова Турција. Се надевам дека претседателскиот систем на управување ќе придонесе за идниот развој на земјата, порача Ердоган во обраќањето.

- Advertisements -

Со почетокот на новиот мандат на Ердоган, стапија во сила уставните измени со кои Турција се трансформира од парламентарна во претседателска република.

Според Еродган, првап по распадот на Отоманската Империја, Турција направила „историски избор не под притисок или со воен удар, туку преку слободно изразување на волјата на турскиот народ“.

– Во новиот период на својот развој, земјата ќе оставри напредок во сите правци, од демократијата и почитувањето на човековите права, до економијата и крупните инвестиции, истакна Ердоган.

Тоја нагласи дека Турција ќе ја засили својата моќ, ќе проодлжи да ја развива одбранбената индустрија и ќе ги штити своите граници.

На церемонијата, на која присуствуваа над 50 шефовии на држави или влади и претседатели на парламенти од целиот свет, требаше да има и свечен дел, но тој беше откажан поради синоќешната железничка несреќа во северозападниот дел на Турција, при која загинаа 24 лица, а 124 беа повредени. Наместо свеченоста, по обраќањето на Ердоган се одржа молитва за жртвите на несреќата.

Претходно, денеска Ердоган пред пратениците во турскиот Парламент положи свечена заклетва, со што официјално почна да тече неговиот нов претседателски мандат.

По полгањето на свечената заклетва во Парламентот со која се обврза на почитување на Уставот, Ердоган го посети мавзолејот на основачот на Турската Репубика и прв претседател на Турција, Мустафа Кемал Ататурк.

Според најавите, вечерва Ердоган ќе го објави и составот на неговата Влада. Според извори на претседателскиот кабинет, новата Влада ќе има 16 наместо досегашните 23 министри, како и девет високи комисии задолжени за различни сектори.

Со уставните измени, функцијата премиер се укинува и претседателот на државата, воедно е и шеф на владата.

Поврзани новости