Сафет Бишевац: Сегашната власт почнува да покажува некои груевистички елементи во владеењето

by fokus

Поранешниот пратеник Сафет Бишевац во вечерашното гостување на телевизија 24 рече дека сега нашето општество се бори со груевизмот, односно со таквиот начин на владеење воспоставен од претходната власт.

-Непотпишувањето на закон изгласан по втор пат е кривично дело и за тоа Иванов ќе одговара. Денес или утре, тој ќе одговара. Но, и објавувањето на законот во Службен весник без почитување на она што го предвидува Уставот и законите не смее да се случи. Кога ќе се смени претеседалот на избори, може другиот претседател да го потпише законот. Иванов е тотално небитна политичка фигура. Обидот за амнестирање на најголемите криминалци од Иванов е кривично дело, тоа беше обид за спасување на фамилијата, не само на Груевски. Нашето општество сега се бори со груевизмот. Веќе и владејачката структура покажува некои елементи на владеењето на Никола Груевски, вели Бишевац.

Поврзани новости