Ердоган: Шведска да не се обидува залудно да влезе во НАТО

by Fokus

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска истакна дека неговата земја се согласува со влезот на Финска во НАТО.

Сепак, но не таков случајот и со Шведска, за која додаде „да не се обидува залудно“.

„Не гледаме позитивно на Шведска. Се додека вие дозволувате да ја палат мојата света книга, нема да се согласиме со ваше приклучување во НАТО“, рече Ердоган.

Поврзани новости