Ердоган се закани на Европа со мигрантите

by fokus

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Турција можеби ќе мора повторно да ја отвори рутата за мигранти кон Европа, доколку Анкара не добие доволна меѓународна поддршка за решавање на проблемот со сириските бегалци.

Во говор во Анкара, Ердоган, исто така, кажа Турција е одлучна до крајот на септември да ја создаде „безбедносната зона“ на североистокот од Сирија, во партнерство со САД, но е подготвена и самостојно да делува доколку тоа биде потребно, јавија британските медиуми.

Поврзани новости