Ексамбасадорот Перо Стојановски осуден на 3,5 години затвор

by Фокус

По кривична пријава поднесена од Министерството за надворешни работи, поранешниот македонски амбасадор во Австралија и министер за образвание Перо Стојановски е осуден на 3,5 години затвор поради злоупотреба на службената положба и овластувања и проневера на пари.

Стојановски беше во фокусот на вниманието на јавнста по неговите љубовни и финансиски афери во Австралија, по што беше повлечен од амбасадорското место наводно од здравствени причини.

Тој подоцна беше и разрешен од функцијата.

Поврзани новости