Докторка од Охрид продавала ампули на родилки за полесно породување

by Fokus 14:08
14:08

Пеесет и четиригодишна докторка од Охрид заработи кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторени пет кривични дела “злоупотреба на службена положба и овластување“ и три кривични дела “несовесно лекување болни од страна на лекар“.

Според полицијата, во 2017 година, пријавената, гинеколог акушер за прием и породување на родилки, на родилките и членовите на нивни семејства им продавала ампули за полесно породување. При тоа им наплаќала износи во готово, без да им издаде сметка за извршеното плаќање.

- Advertisements -

На тој начин пријавената се стекнала со материјална корист од 19.300 денари.

Поврзани новости