Димшоски за БГНЕС: Груевски мора да си оди, спасот е во преодна Влада

by Фокус 10:22
10:22

Перо Димшоски, членот на Амстердамската тројка, неформалната група за реформи во ВМРО-ДПМНЕ за бугарската новинска агенција БГНЕС вели дека тука нема да се застане и дека само преодна Влада е спасот од политичката криза.

– Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ни одговори преку медиумите дека тој добил најмногу гласови во историјата на партијата и дека можеме да му се спротиставиме на избори. Сметаме дека тој треба да се повлече достоинствено, и покрај изборните резултати, кои, патем, не беа признати од ниту една опозициска партија. Исто така, во моментов нема услови за какви и да било избори во Македонија. Никола Димитров детално објасни како се користат државните институции и нивните капацитети во корист на владејачката партија во минатите изборни циклуси – истакна Димшоски за БГНЕС.

- Advertisements -

Според него, голем проблем се медиумите бидејќи повеќето се контролирани од власта. Тој исто така, додава дека ќе продолжат да се борат се додека не ја вратат демократијата и слободата во државата и тврди дека секојдневно добиваат поддршка од нови луѓе.

Поврзани новости