Димитров: На референдумот треба да си ја зацврстиме нашата државност

by fokus 20:09
20:09

Овој 30 септември е крстосницата на која ќе треба ние да си ја заокружиме и да си ја зацврстиме нашата државност, и тоа со зачуван идентитет како македонски народ кој зборува на македонски јазик, истакна шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на денешната средба со граѓаните на Охрид, посветена на престојното референдумско изјаснување во врска со договорот со Грција.

Димитров пред охриѓани укажа на некои историски факти како дека 27 години од стекнувањето на независноста до денес Македонија во само една регионална организација е регистрирана како Република Македонија, додека во сите останати светски институции, организации, асоцијации, здруженија фигурира како ПЈРМ.

- Advertisements -

– Влеговме во ОН со обврска да го решиме тој проблем. Прашањето е мошне тешко, тоа го преживувавме на дневна основа. Тргнавме од претпоставката дека најважно од се е да го заштитиме идентитетот, дека сме македонци и оти зборуваме на македонски јазик. Ова не е само решение за 27-годишно прашање што не влече назад, туку историско помирување меѓу двата народи, рече меѓу другото Димитров, посочувајќи примери на тежината што го имаат сите помирувања меѓу народите гледано историски.

Тој истакна дека нема попатриотска должност од соочување со проблемот што го имате, а притоа да се извлече максимум.

Поврзани новости