Димитриев: До вторник сите ќе го добијат авансот за поплавите

by fokus 21:35
21:35

Премиерот Емил Димитриев денеска рече дека до вторник сите граѓани кои беа погодени од поплавите ќе го добијат авансот.

Димитриев истакна дека на синоќешната владина средба е одлучено фондот за аванс да се зголеми за еден милион евра.

Оваа сума во висина од 500 евра која ќе ја добијат граѓаните, како што вети премиерот, до вторник не е дел од стопроцентното обештетување на зафатените од поплавите за кое Владата ќе се задолжи со нов кредит. Планирано е за обештетувањето да се издвојат 32,5 милиони евра.

Поврзани новости