ДИК: СДСМ на локалните избори освои 57 општини, додека ВМРО-ДПМНЕ победи во само 5 општини

by Fokus 23:40
23:40

Според последните податоци од Државната Изборна Комисија, во двата круга од локалните избори кои се одржаа во Македонија, СДСМ убедливо победи во 57 општини, додека ВМРО-ДПМНЕ во само 5 општини.

Од ДИК тврдат дека ДУИ освоиле 11 општини, додека Алијансата три.

- Advertisements -

ДПА има 1 општина, додека во 3 победија независни кандидати.

Поврзани новости