Џафери: Ветувам дека ќе го почитувам Уставот и нема да дозволам узурпација на институциите

by fokus 18:47
18:47

Талат Џафери предмалку беше изгласан за нов претседател на Собранието од страна на мнозинството. По потпишувањето, тој изјави дека ќе работи според Уставот.

-Свесен за историската одговорност, ветувам дека ќе го почитувам Уставот и нема да дозволам узурпација на институциите, рече новиот собраниски спикер.

- Advertisements -

Претседавањето со седницата го презема најстариот пратеник кој во моментот беше во собраниската сала, Ферид Мухиќ. Цело време додека трае процедурата, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ извикуваат „Ова е пуч“.

Влатко Стојановски

Поврзани новости