Талат Џафери изгласан за претседател на Собранието

by fokus 18:41
18:41

Вторниот по возраст пратеник, Ферид Мухуќ, го презема претседавањето со седницата. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев го повика Мухиќ да го преземе претседавањето, откако во салата го немаше најстариот пратеник Бранко Манојлоски.

Пратеникот Мисовски го предложи Талат Џафери за претседател на Собранието, по што мнозинство го изгласа. Заев му честиташе на новиот спикер.

За цело време пратениците на ВМРО-ДПМНЕ извикуваа ова е пуч.

Влатко Стојановски

Поврзани новости