Џафери: 120 службеници цел викенд работат на поднесените амандмани

by fokus

Собранискиот спикер Талат Џафери вели дека дури 120 службеници викендот се во Собранието, поради поднесените 30.000 амандмани од ВМРО-ДПМНЕ за Законот за употреба на јазиците.

Како ќе се постапува во новонастанатата ситуација ќе се дискутира на утрешната координација меѓу пратеничките групи кај спикерот. Математиките е дека се потребни месеци за да се поминат сите амандамни во Собранието.

Поврзани новости