СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да не ги вовлекува собраниските служби во ситни политикански игри

by fokus

ВМРО-ДПМНЕ параниочно шири лажни вести и конструкции, соочена со неуспехот на сопствените политики на поделби и омраза коишто ги промовира. Скандалозна е намерата на опозициската партија да ги вовлекува собраниските служби во своите ситни политикантски игри на манипулации и лажни вести, велат од СДСМ, по информацијата дека дел од амандманите кои ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ биле фрлени во контејнер.

-Според јавно достапните информации објавени во медиумите, собраниските служби веќе потврдиле дека сите амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ се уредно примени, архивирани и заверени. Сите конструкции на ВМРО-ДПМНЕ паѓаат во вода. Со овој очаен потег, јасно се чита намерата на ВМРО-ДПМНЕ да ја прикива изгубената доверба кај граѓаните со постојано измислување лажни вести.

Законот за употреба на јазиците е целосно во согласнот со Уставот на Република Македонија. Намерите на ВМРО-ДПМНЕ се да го блокира Собранието и да го кочи реформскиот процес со што работи против интересите на граѓаните и интересите на Република Македонија, се вели во реакцијата на СДСМ на прес конференцијата на Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Поврзани новости