Детално метео: Следува засилен северен ветер и пониски утрински температури

by Fokus 07:25
07:25

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува засилен ветер од северен и од североисточен правец, во јужните предели ќе има услови за локален слаб дожд. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 31 степен.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, додека максималната дневна температура ќе се искачи до околу 28 степени.

- Advertising -

Потоа во следните денови повторно ќе биде стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Минималните температури на воздухот ќе бидат нешто пониски, и ќе се спуштаат во интервалот од 5 до 14 степени. Максималните дневни температури пак ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 30 степени.

Подготви: Славчо Попоски

Поврзани новости