Демонстрантите маршираат против Иванов

by fokus 19:26
19:26

Со главна парола „Хорхе ти си срам за Македонија” демонстрантите кои и вечерва излегоа на протест го започнаја маршот за оставка на претседателот Ѓорге Иванов.

Голем број граѓани и вечерва како и осум недели уназад, протестот го започнаа пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство.

- Advertisements -

Од таму тие се упатија кон Собранието, каде се одржува расправата по предлог одлуката за формирање комисија за импичмент на претседателот Ѓорѓе Иванов.

Таму пак, власта и опозицијата „кршат копја” околу составот на Комисијата.  За опозицијата неприфатливо е ВМРО-ДПМНЕ да има мнозинство во Комисијата и ќе гласа против нејзино формирање.

Владеачката партија пак, вели дека мнозинство во Парламентот обезбедува мнозинство во Комисијата.

Поврзани новости