Демонстранти пред влада, дали ќе се судрат со „контраши“ пред собрание?

by Фокус

Голем број на претежно млади граѓани и денеска се собраа пред владата, но не можат да стигнат неосредно пред владината зграда, бидејќи полициски сили го блокираат пристапот откако на првиот протест пред неколку дена, испровоциран од „бомбата“ за убиството на Мартин Нешковски, дојде до конфликт меѓу нив и полицијата.

1 2 3 4

Меѓу демонстрантите се шпекулира дека денеска ќе се организираат и контрадемонстранти, со тоа што само не знаат дали двете групи треба да се судрат кај собранието, или, пак, „контрашите“ ќе се инфилтрираат во нивните редови за да предизивкуваат инцинденти.

5 6 8 10

 

Тие скандираат „Оставка“, „Нема правда, нема мир“, “Стоп за дктатурата“…

Поврзани новости