Богов: Нема да ни треба надворешна помош поради грчката криза

by Фокус 14:03
14:03

Македонските банки немаат потреба од надворешна помош за да го превенираат евентуалното влијание од кризата во Грција, смета гувернерот на Народната банка на Македонија Димитар Богов.

– Не очекуваме на Македонија да и биде потребна каква било надворешна помош. Веруваме дека домашниот банкарски сектор е отпорен, но секогаш е добро да има отворени опции – изјави Богов за Ројтерс.

- Advertisements -

Поврзани новости