Берлускони бил хоспитализиран

by fokus 19:52
19:52

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони од четвртокот се наоѓа во миланската болница „Сан Рафаеле“, изјави во неделата лице кое знае за ова прашање, откако 85-годишникот одлучи да не се кандидира за претседател.

Новинската агенција АНСА претходно во неделата објави дека хоспитализацијата на Берлускони е поврзана со рутински медицински прегледи.

Портпаролот на Берлускони не одговори на барањето на Ројтерс за коментар.

Во саботата Берлускони во изјава рече дека одлучил да не се кандидира за претседател пред парламентарното гласање кое започнува во понеделник.

Италијанската десничарска коалиција побара од него да се кандидира, но неговата кандидатура веројатно нема да биде успешна поради тешкотиите во собирањето на широката поддршка која традиционално е потребна меѓу повеќе од 1.000 пратеници и регионални делегати.

Четирикратниот премиер имаше голема операција на срцето во 2016 година и преживеа рак на простата. Тој беше постојано примен во болница во текот на изминатата година откако се зарази со Ковид-19 во 2020 година.

Поврзани новости